16 Şubat 2018 Cuma

Çok Ciddiyim Bir Tane Daha Varlığımızı Sorgulayan Kitap Okursam Kusucam

Aslında seviyorum düşündüren,sorgulayan kitapları ama çok üst üste geldiler.


Elric serisinin kasvetli ve tanrıların paralel evrenlere bağlandığı karmaşık dünyasından çıkar çıkmaz kendimi seveceğimden emin olduğum bu kitaba attım.

Gördüğüm "Kargaşadan kaç düzen kur " cümlesi biraz tüylerimi diken diken ettiyse de (Elric'in Düzen ve Kaos kavgasından bakmıştım malum)  nereden gelip nereye gittiğşmiz üzere olan bu kitabı macerasına kapılıp iki günde bitirdim.

" Eskiden otobüste tek başına geçirilen bir kaç dakika, işe yürüyerek gitmek veya bir randevuyu beklemek gibi insanın yalnız kalıp düşünebileceği sessiz zamanlar artık katlanıkmaz geliyordu. Farkında olmadan insanların elleri sürekli telefonlarına , kulaklıklarına, oyunlarına gidiyor ,teknolojinin bağımlılık yapan çekimine karşı koyamıyorlardı. Geçmişin mucizeleri yepyeni olana duyulan açlıkla silinip gidiyordu."

"Sizin haber vermeniz gerekiyor,diye homurdandı. Soru sorarak dedikodu yaymak işiniz değil.

Martin sorumlu gazeteciliğin özgürlük ve demokrasinin mihenk taşı olduğuna inanırdı . Bu yüzden tamamen saçmalıktan ibaret fikirleri yayımlayıp tartışma başlatan  gazeteciler karşısında hep hayal kırıklığına uğruyordu. Bu gülünç açıklamaları soru başlıklarına dönüştürerek hukuki sonuçlarından da kendilerini sıyırıyorlardı. "

"Düşmanlarınız mı var?  Güzel. Demek ki hayatta birşeylerin mücadelesini vermişsiniz. Churchill"

"Ölümü yenmenin tek bir yolu vardır, o da insanın hayatını bir şaheser haline getirmesidir."

" Bir çocuk için, umudunu kaybetmekten daha zarar verici bir şey yoktur."


Sonrasında Kış Okuma Şenliği için İspanyol yazar arayışına girdim  . Ve daha önce hiç duymadığım bu yazara rastladım.


Tabi hayat bir sistir diyen kitabı alırsam ne bekliyordum ki. Yazarla ilgili önsözde "nereden gelip nereye gidiyoruz" u gördüğümde haydaaa dedim. Kitaplar zincirleme mi gidiyor ne :)

Yine hayat üzerine bol felsefeli çılgın bir kitabın içinde buldum kendimi.

" Burada, bu sefil hayatta tek kaygımız Tanrı'yı kullanmak. Bizi bütün bu kötülüklerden koruması için Tanrı'yı bir şemsiye gibi açmaya çalışmak küstahlık doğrusu! "

" İki sevgili aynı şeyi düşünse bile , duyuşları başka başkadır ve öte yandan aşkın belli bir hissinde birleşseler bile her biri apayrı, hatta birbirine zıt şeyler düşünecektir."

" Evet insan bilmeden de sıkılır. Hemen bütün insanlar bilmeden sıkılırlar. Sıkıntı hayatın temelidir ve biz oyunun, eğlencelerin, romanların ve aşkın keşfedilmesini yalnız sıkıntıya borçluyuz."

" İnsan yaşamayı yaşayarak öğrenir ve herkesin, daima yeni baştan yaşamayı öğrenmeye başlaması gerekir ."

"Benim başımdan geçenler, başkalarının başından geçenler hakikat mı hayal mi ? Yoksa Tanrı'nın bir rüyası mı sadece. Yahut bir başkasının rüyası. Uyandığı zaman o, kaybolacak bir rüya olmasın bunlar. Eğer ona dua ediyor, ezgilerde onu yüceltiyorsak bu, onu uyutmak, sallayarak rüyalara dalmasını sağlamak isteğinden doğamaz mı ? Neticede bütün dinlerdeki ibadetler sırf bir şekil, uyanıp da bizi rüyasında görmesi sona ermesin diye,  Tanrı'yı uykusunda sallamanın bir şekli değil midir ?"

" Konuşmamız yalan söylememizdir ; kendimizle her konuşmamız, yani şuurlu olarak her düşünmemiz,  kendimize yalan söylememizdir. "


En sonunda yeteeeer diyerek bu kitabı aldım elime. Memleketimden insan manzaraları. Orhan Kemal hikâyeleri. 1957 yılında basılmış bu minik kitap iyi geldi.


Şimdi mümkünse kendi halinde, beni yormayacak bir kitap istiyorum. Varlığımızı sorgulamaya daha fazla dayanamayacağım.


Nerden geldiysek geldik, nereye gideceksek gidiyoruz, bu konuyla ilgili yapacak bir şey yok. Ve matrikste yaşayıp pil olarak kullanılıyor olsaydım da , bir bilgisayarda oyun olsaydım da veya birisinin rüyası , benim için hiç fark etmiyor. Neysem oyum. O kadar.

12 yorum:

 1. Keşke bilebilsek Handan'cığım dediğin gibi matrixte pil miyiz?:))neyiz ben de çok merak ediyorum açıkçası ama dediğin gibi neysek oyuz.:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neysek oyuz Müjdecim gerisinin ne önemi var ki?

   Sil
 2. Selaaammm!! Aha da gelebildim sonunda. :)

  Ne güzel kitaplar paylaşmışsın Handan'ım. Kalemine sağlık.

  Bu arada sonunda ben de klavyeyi elime alma fırsatı bulabildim nihayet. Hiç olmayacak sandımdı bi ara vallahi. :)

  Sevgiler... :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oooo hoş geldin canımcım, özledik seni :)

   Sil
 3. Bazen şeyler fark edemediğimiz bir biçimde kendine yakın olan, benzer doğrultudaki diğer şeyleri çağırıyor. Sis'in alıntıları dikkatimi çekti; bu yazarı not alıyorum. Neşeli sevgilerle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet öyle oluyor Mutlu.

   Sis gerçekten ilginç bir kitap, ben de yazarın diğer kitaplarına bakacağım.

   Sil
 4. Art arda psikolojik ağırlıklı kitap okumak da bir süre beyin devrelerini yakıyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle yakıyor Belle, imdaaat diye bağırasım geldi bir ara :D

   Sil
 5. Nereden geldik, nereye gidiyoruz diye bugünü kaçırıyoruz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de Turgay, dolu dolu yaşayalım gitsin, ne fark eder ki gerisi.

   Sil
 6. Sen bu kitapları nasıl ardarda okudun... Beynini severim senin ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yandı, vallahi beynim yandı Şebo ,doz aşımı oldu :)

   Sil