6 Nisan 2017 Perşembe

İstiklâl Caddesi Beni Hüzünlendiriyor

Üniversite yıllarım orada geçti. Henüz avmler hayatımızı işgal etmemişken sinemaya en güzel orada gidilirdi çünkü sağlı sollu sinemalarda her film bulunabilirdi. Sinemalar da sinemaydılar hani, koskocamandılar filmin içinde kaybolurduk.Sanırım ilk senemizdeydi cadde trafiğe kapatıldı. Açılış yapıldı sonra bir gün. Konser standları kurulmuştu, süslenmişti, her yerden müzik sesi geliyordu. Buz gibi havaya, çılgınca yağan yağmurla çöken standlara rağmen Any ile orada çok eğlendiğimizi hatırlıyorum. Gençli işte şimdi o havada para verseler gitmem herhalde :)


Binalar, sergiler hâlâ güzel.


Fransız Kültür Merkezi meselâ.


Her yanı tarih kokuyor..Ama eski insanlara ne olmuş, Arapça yazılar her yerde.


Tranvayı da kaldırmışlar ya, son güzelliği de kaybolmuş sanki. Şu yerlere bakın, sanırsın savaş alanı. Yazık, yazık..


Başımı yukarılara kaldırıyorum. İçimdeki hüzün biraz dağılsın diye ayrıntılara verdim kendimi.


Zoom objektifimle aradan çekip aldım güzel yerleri.

Koca caddede beni yegâne mutlu eden köşe Yapı Kredi Yayınları'nın restore edilmekte olan binasının çevresi oldu.

Ve arkadaşıma fotoğrafını çektiren bu hanım. Sırf bunun için gelmiş :)Ah, sen bile kapanmışsın ya ..

Ne olduk biz böyle...

33 yorum:

 1. Taksimden tramvay kaldırılmış mı? Olabilir mi böyle bişey geçici bir durum olmasın?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakıma alındığını söylüyorlar ama bütün yoldaki raylar sökülüp asfalt dökülmüş. Bir iki yerde paravanlı yer var. Anlayamadım nasıl bakım yapıldığını Sevgi. Zaten bütün cadde polis ve zırhlı araçlarla dolu Beyrut gibi olduk iyice.

   Sil
  2. Asfalt dökülmüşse raylar sistemi mi değişecek yoksa gerçekten tamamen gitmiş mi olamaz aklım almıyor dünyanın en eski tüneline giden tramvay aklım almıyor içim soğudu sen böyle yazınca.

   Sil
  3. Internette bilgi bulmaya çalıştım 6 ay boyunca altyapı çalışması gerekçesiyle tramvay seferleri iptal edilmiş haber linkini aşağıya ekliyorum arkadaşım izninle inşallah dedikleri gibi olur:
   http://m.posta.com.tr/nostaljik-tramvay-kalkti-taksim-bu-hale-geldi-galerisi-1259284-7

   Cepten yazdığım için aktif link veremedim kopyalayıp alabilirsin😘

   Sil
  4. Evet ben de baktım internetten Sevgi, altı ay diyorlar. Ama üç ay geçmiş bile ve yapılan hiçbir şey yok,yapılmakta olan bir şey de yok,bakalım ne olacak.

   Sil
 2. Aaa.. tramvayda mı gitti :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçiciymiş güya Tülin ama bir hareket de yoktu düzeltmek adına. Her yer asfaltlanmıştı.

   Sil
 3. Bir o güzel tramvay vardı o güzelliğinde Yok etiler İstanbul'un tüm güzelliklerini Yok etmeye niyetler güzel kareler olmuş 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çirkin binalar topluluğu olma yolunda ilerliyot nr yazık ki Sessiz Kaldım.

   Sil
 4. Bazı şeyler o yerin simgesi gibidir.Ortadan kaldırınca eksik kalır orası.Keşke her yere dokunulmasa.Keşke bozulmasa şehirlerin büyülü dokuları...

  YanıtlaSil
 5. Üniversite yıllarım İstanbul'da Beyazıt- Çemberlitaş arasında geçti. İstanbul Üniversitesi ile yurt arasında... Arada sinemaya, alışverişe Beyoğlu'na giderdik. Saray Pastahanesinde tavuk çorbası, tavuklu pilav yemeye bayılırdık.
  Yolun iki yanındaki görkemli binalarda taş işçiliği göz kamaştırıyor.
  Selam-sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim okulum Maçka'daydı, her fırsatta buraya gelirdik :) Borsa'ya giderdik en çok, salata tabağını alır iki katı dolduracak şekilde marulla döşerdik. O zamanlar çok değişik gelirdi açık büfe kavramı :)

   Binalar o kadar güzel ki ne yazık ki tabela,kablo, afiş kirliliği yüzünden kendilerini gösteremiyorlar. Hepsi başka sanat eseri oysa :)

   Benden de sevgiler :)

   Sil
 6. İ S T A N B U L....!
  Çok güzel fotoğraflar kimbilir ilerde belki bunlarıda bulamayacak objektifin.
  Şimdilik şanslıyız sadece !
  İyi solukla Handan'ım benim içinde İstanbul'u.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çekerken ben de aynı şeyi düşündüm Merih, bunları da bulamayabiliriz diye. Ne acı.

   Elimizde kalanların tadını sonuna kadar çıkartmaya çalışıyorum Merih, deniz kıyısında bir çay da senin içn içerim arkadaşım 😘

   Sil
  2. Afiyet olsun yarasın arkadaşıma,
   Teşekkür ederim,deniz kıyısında epeydir çay içmemiştim,çok iyi geldi...

   Sil
 7. Taksim'e ilk gidişim 92 yılındaydı. Muhasebe müdürümüz The Marmara'da seminere götürmüştü iki elemanını. Sonra biz iki eleman her fırsatta gider olmuştuk. Şimdilerde ayağım kesildi oralardan. Tramvayın çalışmadığını duymak şaşırttı beni. Daha önce duymamıştım çünkü.
  Antuan'ın önünde bulunan heykelle ilgili bir şey okumuştum. Heykele hangi açıdan bakarsanız bakın size baktığını görürmüşsünüz. Ya da böyle bir şeydi. Tekrar gidemediğim için test edemedim bir türlü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de senelerim orada geçti Zülâl ama şu anda Bahariye Caddesi daha nezih ve keyifli geliyor, gitmiyorum öte tarafa pek, her gittiğimde de üzülüyorum işte böyle.

   İsa Heykeli öyle miymiş. Çok ilginç bak ama haklısın galiba arka planı güzel olsun diye çevresinde bayağı döndüm, yüzü bana bakıyor olabilir o sırada hep :)

   Sil
 8. Ne kadr güzel yerler yaa.cok yazik olmus

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de çok yazık oluyor Özlem.

   Sil
 9. Arap yoğunluğun cirit attığı ruhsuz bir yere dönüştürüldü. Hele o Taksim Meydanı'nın betona bulanmış hali yok mu? Düzeltilecek diye umutla bekliyorum, boş bir umut olmaz umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir umut beklşyorum Sezer, güzelim semti öldürdüler resmen.

   Sil
 10. Yıllar önce Haşmet Babaoğlu bir yazısında İstiklal' de gezerken asıl yukarıya bakarak gezin yazmıştı. Gerçekten çok güzel binalar var. Ama İstiklal her geçen gün köhneleşiyor. Tramvay raylarına beton dökmüşler nasıl bir bakımsa. Kaldırımlar zaten kötü. Arap kaynıyor her yer. Geçenlerde yürürken biri yanıma yaklaşıp direkt Arapça konuştu. O kadar benimsemiş orayı demek ki. Yazık ediyorlar İstiklal'e.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yukarı bakmak lâzım Turgay, ama yerdeki savaş alanı şeklindeki asfalt, parke, çukur tepe karışımında düşmemek için uğraşırken zor oluyor bu biraz. Hem d3 ne yazık ediyorlar.

   Sil
 11. Bir gün yeniden Taksim'e gitmeyi çok istiyorum. Burayla ilgili anılarımın büyük çoğunluğu dişçi randevularım ile alakalı :D Sanırım burayla ilgili değişmeyen tekşey -ki doğru gördüysem- 4. fotoğrafta azıcık belli olan Turkcell reklamı. Taksim'in her yerinde asılıydı reklamları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahana hiç fark etmemiştim Belle. Reklâmları mümkün olduğunca görmemeye çalışıyorum, işe yarıyormuş demek :)

   Sen eski hallerini görecektin oranın, ah ah..

   Sil
 12. Merhaba! :)

  Ah tramvay... İstiklal Caddesi'ni İstiklal Caddesi yapan simgelerden biri... Kaldırıldığını burada okudum, bazı haber kaynaklarında geçici olduğu söylenmiş, umarım öyledir. Yoksa daha da eksilmiş olur o cadde...

  Güzel günler dilerim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım öyledir Engin. Altı aylık bakıma ocak ayında alınmış, henüz ortada bakım namına bir şey yok.

   Sil
 13. Ne olmuş ayol öyle?:((( yazıklar olsun...
  Atatürk resmine ne güzel sarılmış... bayıldım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel sarılmış, değil mi Müjde, ben de bayıldım :)

   Sil
 14. Aynı yıllarda mı üniversite öğrencisi olarak dolaşıyorduk İstiklal de? Hayatımın ilk profiterolünü ( yanlış mı yazdım:) incide yemiş, ilk sanat festivalini Atatürk kültür merkezinde izlemiştim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkisi de yok artık Ayşe, ne acı..

   İstiklâl'de öğrenci olarak dolaşan bizlerin hatıraları var bir tek, iyi ki var.

   Sil