IMDB TOP 250 MARATONU

Kasım 01, 2017


Sevgili Zülâl'de gördüm (Film Gündemi),  Şule Uzundere ve Gül Özdemir film maratonu düzenlemişler. Kitap ve kültür sanat maratonları beni kesmemiş gibi bir anda gözlerin parladı, buna da katıliim dedim. Vallahi nirvanaya ulaşacağım bu gidişle, beni blog alemi kışkırtıyor anacım :)

IMDB top 250 listesine şöyle bir göz attığımda işimin azıcık zor olduğunu fark ettim, e seyretmişim ben bunların çoğunu. Bakalım neler bulacağım kendime.


1. Kategori (10 puan): Anime ya da animasyon türünde bir film.

Bunu oğluşlara sorup karar vereceğim.2. Kategori (10 puan): Siyah beyaz filmlerden bir film3. Kategori (10 puan): Sessiz filmlerden bir film
4. Kategori (10 puan): 120 dakikadan uzun bir film.5. Kategori (10 puan): Bir seriye ait bir film. (Seriye ait bütün filmlerin IMDb listesinde olmasına gerek yok, izleyeceğiniz film olsun yeter.)

Hepsini izlemişim serilerin, sonra tekrar bakarım.

6. Kategori (10 puan): Listede yer alan filmlerin çoğu ABD yapımı, bazı ülkelerin ise bir iki tane de olsa filmi var listede. Ben o ülkelerden 5 tanesini seçtim siz ise sadece bir ülkeyi seçip listede bulunan filmini izleyecekseniz. 
Arjantin, Danimarka, İran, Meksika, Brezilya (Listeye bu linkten ulaşabilirsiniz not düşeyim ülkeye tıkladığınızda kırmızı yazılı olan filmler şu an listede olan filmler, diğerleri geçerli değil.)

Son zamanlarda festivallerde İran filmlerini beğenir oldum. Kaçırdıklarımdan birini seçtim.7. Kategori  (10 puan): Çok sevdiğiniz ve tekrar izlerim dediğiniz bir film.


8. Kategori  (10 puan): Kitabı olan bir film. Not: Kitabı okuma şartınız yok.

9. Kategori (Her film 10 puan 2 film izlenirse toplamda 30 puan): Listede en çok filmi olan yönetmenlerden 5 tanesini sizler için seçtim, siz de içinden birini seçip iki filmini izliyorsunuz.
 Alfred Hitchcock-Quentin Tarantino- Ingmar Bergman-Christopher Nolan-Steven Spielberg

Ingmar Bergman'ı seçtim.

10. Kategori (Her film 10 puan 4 film izlenirse toplamda 60 puan): 8 farklı türden 4’ünü seçip o türde bir film izlenecek.
 Bilim-kurgu, gerilim, dram, biyografi, romantik, aksiyon(polisiye), fantastik, komedi

 Romantik
Komedi
Dram
Polisiye


11. Kategori (Her film 10 puan 2 film izlenirse toplamda 30 puan): 
a) Puanlamaya göre ilk 25'e giren bir film.
b) Puanlamaya göre son 25'ten bir film.

12. Kategori (Her film 10 puan 4 film izlenirse  toplamda 70 puan):
a) 1940-1950 tarihlerinde çekilmiş bir film.

b) 1950-1970 tarihlerinde çekilmiş bir film.

c) 1970-2000 tarihlerinde çekilmiş bir film.

d) 2000-2017 tarihlerinde çekilmiş bir film.


13. Kategori (Her film 5 puan 10 film izlenirse toplamda 60 puan): Canınızın istediği 10 film. 


*


Benzer yazılarım

14 Yorum yap

 1. Blog alemi insanı gerçekten kışkırtıyor. Şuan 5 kitap okuma, 1 film izleme 1 de kültür sanat etkinliğine katılmış durumdayım :-) Yeni yıla kadar hepsinde belli bir başarı sağlamaya çalışacağım.

  Dövüş Kulübü en sevdiğim filmdir. La La Land da eğlenceliydi. Tanrıkent insanı bunaltıyor. İçimdeki Yangın'da ise çok sarsılacağınızı tahmin ediyorum.

  Çok güzel bir liste olmuş. O zaman hepimize iyi seyirler :-)  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle kışkırtılmak iyi geliyor Şule :)

   Dövüş Kulübü'nü bunca yıldır neden seyredemedim bilmiyorum, dvd sini bile aldım oysa ki. İnatla sonunu başını öğrenmemeyi de başardım, umarım bu sefer seyredeceğim :)

   Lalaland çok benim türüm olmasa da sıkılmayacağımı düşünüyorum . Tanrıkent en kararsız kaldığım filmdi, hımm, belki değiştiririm onu :)

   Teşekkür ederim, hepimize iyi seyirler.

   Sil
 2. Princess Bride hariç diğerlerini izlemedim. Siyah beyaz Lorel Hardi'leri çok severdim bayağı da komik olurlardı. Hatırladığım kadarıyla. Türkçe dublajının da çok etkisi olduğu hep söylenir. Emeğine sağlık. Bayağı uğraşmışsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaş ilerledikçe çok zor film beğenir oldum Müjde, eskiden vizyondaki hemen her filme gidiyormuşum :) Bakalım bu filmleri beğenecek miyim. Yazacağım izlediklerimi.

   Sil
 3. Paper Moon ve Modern Times benim listemde de var.
  Yorumlarını keyifle okuyacağız, haydi bakalım kolay gelsin:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım o filmlere iki farklı bakış açısıyla neler diyeceğiz Sibel :)

   Sil
 4. ahahahaaaa :)))
  Bu sefer ben kışkırmayacağım :))) (Böyle bir kelime vardır, ben uydurmadım dimi :))
  Oscar birincileri listesini bitiremeyen bir kadın olarak buna bulaşmayayım dedim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kışkır bence Şebo yaaa, bak ocak ayına kadar uzuun aralık gecelerinde izlersin güzel güzeeel :)

   Sil
  2. sen var ya seeennnn :)))

   Sil
 5. Paper Moon filmini niye kimse izlememiş? Neredeyse hepimizin listesinde var. Ölesiye merak ettim. Öne alacağım bu filmi. :)
  Children of Heaven; afişteki ayakkabılar film hakkında ne çok şey anlatıyor.
  İngmar Bergman'ı bende seçtim ama filmlerini izlemeye korkuyorum. Umarım anlamlandırmakta zorlanmam.
  Rang de Basanti filmini bulabilirsem bende izleyeyim. Filmlere bakarken bir ara İndia top 250 listesine girip film seçmeye başlamışım fark edince kendime güldüm. Artık o seçtiğim filmleri de mecburen izleyeceğim ama severim büyük ihtimalle.
  Maratona katılmanıza çok sevindim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayende görmüş oldum, umarım seçtiğim filmlerin çoğunu izleyebilirim Zülâl. Paper Moon çoğunluğun listesinde var gibi gözüküyor :) Haklısın ilk onu almalı. Children of Heaven'ı çok zamandır izlemek istiyordum. Ayakkabı çok şey anlatıyor, evet. Umarım izlediklerimizi çok severiz :)

   Sil
 6. Etkinliğimize katıldığın için çok teşekkürler, listede ortak filmlerimiz de var benim severek izlediğim filmler de. Umarım keyifli bir maraton olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım neler neler izleyeceğiz, hangilerini en çok seveceğiz Gül :)

   Sil