3 Ağustos 2014 Pazar

British Museum (Day 6)

Sanırım dört saatten uzun kaldık burada ama fiziksel yorgunluğu bir kenara bıraksak bile beynim artık en ufak bir tarihi şeyi algılamamaya başladığından her tarafı dolaşmadan bıraktık :)

Dünyayı gezmek istiyorsanız bu müzeye gitmelisiniz. Her bir diyardan eserleri toplamışlar burada. Hele bir aslan avı sahnesi vardı ki kaç metrelik bir salondaydı bilmiyorum, eh, binayı da söküp alsaydınız bari demedim değil :)

Biraz Asya'danBiraz Mısır'dan
 
 

Rosetta Taşı'nı oğlum biliyormuş ama benim haberim yoktu oraya gidene kadar :) Başı o kadar doluydu ki ancak bu kadar yaklaşabildik. Bu taşın üzerinde hem yunanca hem de hiyeroglifle yazımış yazılar varmış. Yunancanın bilinmesi sayesinde hiyeroglifler ilk defa çözülmüş :) 


Ölen kişinin ardından hazırlanan hayat ağacı.Çok hoşuma gitti.
 Bu kısım en çok hoşumuza gidenlerden birisi oldu :) Mozambik'te yıllar süren iç savaştan sonra bir idn adamı ülkedeki silahları toplamak için kampanya başlatmış. Silah getirenlere çeşitli aletler verilmiş. Toplanan silahlar parçalanarak sanatçılara verilmiş. Onlar da bu harika şeyleri yapmışlar :)


En sevdiğim kısım :) Bir gün benim de böyle kütüphanem olacak :)


Sinekkuşu ..

Ve bu da 1900 lerden kalma bir sinek kuşu yuvası.
Fotoğrafa kimseyi katmadığımdan anlaşılmıyor ama bu kabartmalar neredeyse gerçek insan boyutunda. Demin sözünü ettiğim aslan avı kabartmaları. Upuzuuun gidiyordu.
İslam dünyası kısmındaki Kur'an.


Burada ayrıca Gölge Oyunu' a oldukça geniş yer verilmişti ama ne hikmetse bir orada fotoğra çekmek yasaktı :)

Çanak çömlekler etkileyiciydi.Eh, müze dediğin mumyasız olmaz.


 Biraz da müzik..Paralar jet hızla geçtiğimiz bölümlerdendi.


Saatlerde artık pilim bitmişti :) Bu kadar yeter dedik :)Yarın o kadar çok yer gezeceğiz ki , artık dönüp dinlenelim biraz :)

8 yorum:

 1. nasıl bir gezi:9 nasıl bir keyif

  YanıtlaSil
 2. Ana oğul gezdik Nihal, ama hep birlikte olmadığımızdan biraz buruktuk:-) Gerçi Can o kadar yürümek zorunda kalmadığı için mutluydu, Metos da kendi başına özgürlüğün tadını çıkartıyordu:-)

  YanıtlaSil
 3. Doga tarihi müzesini gezdik ama bu muzeyi yetistiremedik. Arda dinozor kısmından cikamadi:) günlerdir sana yorum yazamıyorum. Cildiriiiciiim

  YanıtlaSil
 4. İyi olmuş aslında Kadriye,ikisi birden bünyeye zarar verebilirdi aynı günde:-)

  Neden yorum yazamadın, blogdan kaynaklanan bir şey mi?

  YanıtlaSil
 5. Bu müze cidden harika ama ya :)

  YanıtlaSil