24 Kasım 2016 Perşembe

Öğretmenler Gününde Öğretmenleri İçin İmza Toplayanlara Ne Yapılır?

Oğlum eve gelip de anne öğretmenlerimiz gidiyormuş dediğinde taş gibi oturmuştu içime üzüntüsü.

Okul açılmış, ilk haftası olmuş, derken büyüklerimizin akıllarına sekiz yıldan fazla duranlar gitsin diye harika bir fikir gelmiş, e hadi gitsinler madem, babalarının malı mı?

Kişilerin anayasal haklarına aykırı akla zarar bu işlem bir yandan hukuksal olarak Anayasa Mahkemesi'ne nakledilmiş. Eee mantıken de yürütmenin mahkeme sonuçlanana kadar durdurulması gerek, değil mi? Değil.

Hayatımda ilk defa yollara düştüm. Kardeşim takılıyor ablamı yerinden kaldırmak için oğluşlarına bulaşmak gerekiyormuş diye.

Biliyor musunuz aslında bulaşılan benim oğluşum değildi.

O zaten okulunu bitirmek üzere.

Bulaşılan ilkokula, ortaokula gidenler,  teog diye senelerce çocukluklarını yaşayamadan çalışacak olanlar, torunlar, daha doğmamışlar, geleceğimizdi.

Küçücük bir grup olarak kalsak da yine de birbirimize destek olup pes etmeyelim diyerek imza kampanyası düzenlendi.

İnternetten değil, ıslak imza.Meydanlarda, sokaklarda, kitap fuarında toplanan yirmi iki bin kadar imzayla bugün MEB e gidildi.


Haberli, randevulu.


Dün gece otobüse bindiler. Hepsi de ya veli ya da mezun.


İmzaları elden teslim etmek için gittiler.


Biber gazlarıyla karşılanmışlar.

Hımmm.

Bir avuç veli ve ellerindeki imzalar bile tehlike olarak görülebiliyor demek.

İlginç.

# projenizdeğiliz twitter adresi şurada, facebook sayfası şurada.


Bu arada proje okullarının projeleri de şu şekilde. (tık) An itibariyle bizim okulda da stand açtıkları bildirildi.

Hâlâ sesi çıkmayan,imza atmayan, neyse canım benim çocuğum her öğretmenle yapar diyen, zaten küçük bizimkiler diye umursamayanlara diyecek hiçbir sözüm yok.

Ben elimden geleni yapmış olmanın iç huzurunu duyuyorum buruk bir şekilde de olsa.


21 yorum:

 1. Dur daha başımıza neler gelecek, benim çocuğum küçük, beni ilgilendirmiyor, aaa hadi canım diye diye....
  Umursamazlıkta, bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılıkta ülkemiz bir numara...
  Nadir yüreği güzel insanlar çıkıyor da savaş veriyorlar da biraz olsun yavaşlatabiliyoruz süreci... Sadece yavaşlatabiliyoruz ama :/

  Offf Handan offff :/

  YanıtlaSil
 2. Bildiğim tüm küfürler bu iblislere gitsin, Allah layıklarını versin en kısa zamanda. Aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

  YanıtlaSil
 3. Eğitim sisteminin içine ettikleri yetmedi birde okula bulaştılar ya... Allah belalarını versin.. Benim çocuğum küçük, beni ilgilendirmez demedim hiç bir zaman... Olan çocuklara oluyor daha çok.. Tabii öğretmenlere de..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olan hepimize oluyor Kerime, kılımızı kıpırdatmadıkça da olmaya devam edecek.

   Sil
 4. Bak bu haberi senden öğrendim Handan, sağol. Akşama ilgileneceğim...
  Konuyla ilgili ses çıkaran ne kadar az. Çok büyük bir çoğunluk var halinden memnun olan!!!

  Ha, o giden öğretmenlerin yerine kimler gelecek söyleyeyim:
  Öğretmenlikle zerre alâkası olmayan, yazı yazmaktan, cümle kurmaktan bihaber, genel kültürü sıfır ibişler gelecek. Abartıyorum zannetme. Bu özellikleriyle öğretmen sıfatı taşıyan o kadar çok müsvedde var ki!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski öğretmenler sınavla buraya alınmışlar Zeugma, şimdikiler bakanlıktan kafalarına göre. Gelen öğretmenin de düzeni bozuldu, kimisinin yeterli yabancı dili yok. Oğlumun fizik öğretmeni dört defa değişti sene başından beri, bugün fizik sınavına girecek. Görünürde hiç boş kalmamış, dört öğretmen değişikliğinin boşlıktan ne farkı var.

   Söyleyecek şey çok da.

   Sil
 5. O imzayı hemen atacağım. Bilgi için teşekkürler... Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Senin, benim, onun çocuğu farketmez! Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Islak imza toplamaya devam eder miyiz bilmiyorum Persephone ama internetteki proje okulları kaldırılsın imza kampanyası şurada.

   Sil
 6. Benim de yeni haberim oldu. İmza atmaya gidiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Proje okulları kaldırılsın imza kampanyası şurada.

   Islak imza toplamaya başlarsak size de bir kâğıt gönderirim Tyrha.

   Sil
 7. Hiç bir şeye benzemez vatanını satanın korkusu !!!! Gezi'de de mesele üç beş ağaç değildi,geleceğimizdi,özgürlüğümüzdü,demokrasiydi.Burada yaşanan da aynı şey be Handanım ! Hem de haberli gidilmiş,bir nevi misafir gidilmiş.Güneşli günler de göreceğiz nasılsa ......

  YanıtlaSil
 8. Kuzenimin okulu da proje okul olduğu için bu olaylardan haberim var... Ülkede eğitimi iyi olan okul kalmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de nasıl yapıyorlar Kâğıt Salıncak. Bu konuda çok da çalışkanlar, biz de oturduğumuz yerde hiçbir şeye ses çıkartmadan oturup duralım ancak..

   Sil
 9. Çok yazık diyecek söz kullanacak ifade bulamıyorum.
  Bu nasıl iş ya nasıl bir gariplik bir dönemde 4 fizik öğretmeni peki ne öğrendi bu çocuklar :(
  Amaaan nolsun bu yılki çovuklar da öğrenmeyiversin değil mi ama zaten kaç sınav sistemi değişti bir nesil yok oldu kaç kere 4 + 4 + 4 yapıp gençliği harcama yolunda adım attılar ve daha bir çok eğitimi delik deşik etme girişimleri hepimiz yaşadık biliyoruz. Umarım imzalarınız bi işe yarar.
  2 yıl önce de benim oğlanın ilkokulunu kapatıp imam hatip ortaokulu yapacaklardı. İmza topladık. Basın açıklaması yaptık. Kaymakam imzalarımızı çöpe attı. Muhatap bulamadık. Ama sesimizi duyurduk ve kapanmadı okulumuz sadece ertelendi. Bizim çocuklar 1. sınıftaydı o zamanlar şimdi 3. sınıfta onları mezun edip imam hatip ortaokulu yapacaklarmış. Ama ille de yapacaklar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İmam Hatip'e bir direk çevrilenler var bir de biraz daha vadeli projeler var o da biz oluyoruz işte Ülkü.

   Sil
 10. Offf ki ne offf!.. Düşünen insanlardan, düşünen nesillerden nefret ediyorlar. Yakında bütün felsefe kitaplarını toplayıp yakacaklar. Sırf kimse düşünmesin diye. Müjde de bloğun da yayınlamış ya adam okumuş koskoca akademisyen olmuş ama adam dediğime bakma adam olamamış. Okuyan nesil tehlikeli Okuyan gençlik bu hükümeti devirir diyor. Arsızlık diz boyu. Bu güne kadar hiç sessiz kalmadım ve asla kalmayacağımda. Cehennemin en dibine kadar yolları var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumuş olmanlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmekte Zehra. Okumayanlar da kandırılıp duruyor!

   Sil