21 Ekim 2016 Cuma

Öğretmenlerimiz Bugün Gidiyor

Dediler ki sizinkiler öğretmen de diğerleri değil mi?

Neden öyle bir şey düşünelim ki. Biz sadece bir okulun öğretmenlerinin yarısından fazlası gidiyorsa orada bir sorun var demektir dedik.

Okulun ruhu kalmaz dedik.

Giden öğretmenler sınavla gelmişlerdi gelenleri neye göre atayacaksınız dedik.

Hem madem değişiklik yapılacaktı bunun zamanı okulun ilk haftası mı olur dedik.

Dediler ki parti propagandası yapılıyor.

Biz bütün partilere haber verdik. Hepsine anlatmak istedik. Çocuklarımız bunlar dedik. Keşke hepsi gelseydi de dursaydı yanımızda.

Dediler ki züppe aileler, bulmuşlar da beğenemiyorlar.

Burası özel okul değil, çocuklarımızı cüzdanımızın hakkıya değil çalışmalarının hakkıyla gönderdik biz o okullara. Dört sene canlarını dişlerine taktılar kazanmak için. Türkiye'nin her yanından geldiler. Türkiye'nin her kesiminden geldiler.

Ama bundan sonra kimler gelir bilemiyoruz dedik. Sınavı da kaldırırlarsa eskisi gibi herkesin eşit şansı olmaz dedik.

Dediler ki din düşmanı bunlar.

Hayır kimsenin dini imanı bizi ilgilendirmez. Düşünen, sorgulayan, her şeye baş eğmeyen akılcı bir nesil istiyoruz.  Beynini kullanan sürü olmayan bir nesil. Zekâsını yaratıcı işlere yönelten, vatanına milletine hayırlı harika işler başaran bir nesil.

Çok şey anlatmaya çalıştık anlamazdan geldiler. Duymazdan geldiler. Görmezden geldiler.

Bugün kalan öğretmenleri de gidiyor oğluşumun.

Yarın fellik fellik özel okul ararken, yurt dışına nasıl yollarız acaba diye hesap yaparken bunun sebebini bir düşün olur mu? Bugün bize ama öyleydi ama böyleydi diye bahane bulmalarını, o okula giden çocuğun olmadığından ilgilenmemelerini, nasıl olsa benim çocuğum yapar demelerini düşün.

Diyecek başka tek kelimem yok sana.


24 yorum:

 1. İnşallah hayırlısıyla sonuçlanır bu üzücü durum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her işte vardır bir hayır Naz, sadece şu an göremiyoruz. Umarım görecek kadar yaşarız :)

   Sil
 2. Onlar sadece kendilerini düşünüyor
  Biz evlatlarımızı evlatlarını ve vatanımızı

  geri zekalılar!'!!

  YanıtlaSil
 3. Çaresizlik pek fena! GÜçlü olanın zayıf olana -haksız yere- hükmü pek fena... Kendinden ziyade çocuğuna yapılan haksızlığa karşı gelememek, çabalarının karşılıksız kalması...
  Ne çok yaşıyoruz. Bir şekilde kazanılmış haklar elimizden kolaycacık, zahmetsizce çekilip alınıyor, biz izliyoruz...
  Ne diyeyim Handan, yine de hayrolsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Azınlık haklarına saygısız çoğunluk diyeceğim ama ortada bir azınlık çoğunluk davası da yok, çok da olsan kimse dinlemiyor Esen. Vahşi Batı kuralları.

   Sil
 4. Hep bir belirsizlik... Önünü görüp de plan yapamıyor insan. İnşallah sonu iyi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her an her şey oluyor bu ülkede Buzlu Kalem. Sessizce ve hissettirmeden, kimsenin hakkına ve isteğine saygı göstermeden... İnşallah öyle olur.

   Sil
 5. Susma sustukça sıra sana gelecek. Bizde böyle bir şey var malesef bize dokunmayan yılan bin yıl yaşasın. Ama o yılan mutlaka dokunuyor.

  YanıtlaSil
 6. Onların tuzu kuru.... Acı çeken biz ve bizim gibiler:( Lanet olsun bu sisteme:( Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çaresizlik hissetmek çok kötü Persephone.

   Sil
 7. Eğitim bu kadar önemliyken sıkça yapılan yenilikler hatalar :( Ülke bu şekilde nasıl ilerleyecek bilemiyorum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İki oğlum arasında üç yaş fark var ikisine aynı kitabı okutamadım Yurdagül, test kitaplarını saklamıştım bir işe yaramadı, müfredat o kadar hızlı değişiyor.

   Sil
 8. Asıl bu soruları sormayanların aklından şüphe etmek lazım. Haydi -geçilmez ya- her şeyi geçtim, en basiti niye böyle zamansız yapılıyor bu değiştirmeler denmez mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimse bir soru sormuyor Sezer. Anlayamıyorum ben...

   Sil
 9. böyle velimsiler mi var, hem de böyle okullarda? Allah akıl fikir versin hepsine. Olayın iç yüzün, vehametini göremeyecek kadar körler.
  Çenebaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben anlayamıyorum ki Çenebaz.

   Sil
 10. Handan çıldırmamak işten değil. Hiç Susmuyorum inan. Her yerde de konuşuyorum ama tek olunca işe yaramıyor. Sesimizi de sadece kendimiz duyuyoruz. Çok yazık biz ne zaman bu hale geldik! Öğrenmesinler diye yapılan bir eğitim. Dişlerimi sıkmaktan dişlerim dökülecek. Allah çocuklarımızı bu karanlık zihniyetlerden korusun inşallah. Haber programlarını izlerken saçımı başımı yoluyorum ama nafile 😔.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun biz yine de susmayalım Zehra belki bir kişiye de olsa ulaşabiliriz.

   Allah çocuklarımızı korusun :)

   Sil
 11. Aklım zihnim almıyor iyi olan ne varsa bozmak niye :( umarız gelen gideni aratmaz ama bunda çocukların da rolü olsun lütfen. Biz öğretmenler çocuğun talebine göre şekilleniyoruz. Dolayısıyla öğrenciler öğretmenlerinden ne kadar fazla şey talep eder, ne kadar çok soru sorarsa onlar da karşılığını vermek için çalışacaklardır. Bu okulların öğrencileri iyi olduğuna göre, yeni gelen öğretmenleri de iyileştireceklerini umabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer öğretmenler taraflı seçilmeseydi ve de bir anda yarıdan fazlası gitmeseydi seninle aynı fikirdeydim GeCe ama ne yazık ki değil.

   Bugün Cağaloğlu Anadolu Lisesi 'den bir öğrenci anlatıyordu, normalde bütün derslerini almanca işliyorlarmış ama yeni gelen öğretmenler almanca bilmiyorlar, düşünebiliyor musun durumu...

   Sil
 12. Yıllarca üniversite dahil eğitimin her kademesinde çalıştım. Testler hazırladık. Kendimi bu kadar çaresiz hissettiğimi hatırlamıyorum.
  Bloğumda Eğitim konusunda benim de bir yazım var.
  Gene de umudumuzu yitirmeyelim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hiç bu kadar çaresiz hissettiğimi hatırlamıyorum, hiç.

   Sil