29 Kasım 2019 Cuma

BalkondaMevsime dumanı tüten çay yakışıyordu. Ben soğuk yeşil çayımı alıp çıktım balkona. Az önce yağmur dökülüp geçmişti. Rüzgâr yaprakları hışırdatıyor,  geveze saksağanların sesi geliyordu uzaktaki dalların arasından. Bir ambulans sireni bozuyordu havayı. Bir varmış bir yokmuşluğumuzu anımsatırcasına.

Balkon benim huzurlu sığınağımdı. Sanki locaya oturmuş izliyordum dünyayı. Ağaçlar, kuşlar, bulutlardan oluşuyordu dünya. Pencereler uzaktaydı. Hava karardığında içimi  ısıtan sarı ışıklarını yakmak için oradaydılar sadece. Ambulansın sireni hâlâ yankılanıyordu.  Bir varmış bir yokmuşluğumuzu hatırlatırcasına.

Her geçen gün daha anlıyordum. Her geçen gün daha anlaşılmaz olduğunu.  Toplayıp, çıkartıyor, çarpıyor,  bölüyordum. Mühendis kafam bir işe yaramıyordu. Bir minik serçe cıvıldıyordu karşı çatıda . Bir baştankara en üst dallarda saklanıyordu. Rüzgâr kokuları ve sesleri taşıyordu. Dün, bugün, yarın havada aslılı. Bir çöp kamyonunun hırıltısı sardı ertafı. Bir varmış bir yokmuşluğumuzu hatırlatırcasına.

Yaşamak, başı sonu bilinmez bir macera. Her anını içime çekmeye çalıştığım. Bilinmezliğin heyecanı ve korkusunu taşıyoruz her adımda. Bir karga çığırıyordu diğerine. Uzaktan martılar kahkaha atıyorlardı. Çöp kamyonu tüm hırıltısıyla uzaklaşıyordu. Bir varmış bir yokmuşluğumuzu hatırlatırcasına.

Soğuk çayım içimi ürpertiyordu. Ve ateşini alıyordu aynı anda. On dakika durup sadece bakmak istemiştim ama kelimeler durmuyordu. Kelimeler hayat, kelimeler yoldu bana. Yaşadığımı yazarak mı sağlama alıyordum yoksa kendime mi bakıyordum satırlarda bilinmez. Saklanmış baştankaraların sesleri gelmeye başlıyordu Bir kırmızı araba geçiyordu sokaktan. Bir varmış bir yokmuşluğumuzu hatırlatırcasına.

30 yorum:

 1. Duygular...
  Ne kadar da güzel dökülmüş yazıya...

  YanıtlayınSil
 2. Bu haller de geçiyor bunlar da hayata dair ama sessiz sakin bir köşede düşünmek de insana iyi geliyor ruha huzur veriyor sonra mı bir zaman sonra hayata dalıyor yine insan çünkü hayatttan alacağımız çok şey sınırlı vaktimiz var :) seviyorum seni tatlı hatun hayata anlam veremediğimiz anlarda da hayat güzel tekrar başın sağolsun kuzum zaman sadece merhem biliyorum yoksa hiç çare olmadı sadece merhem kabuk bağlatıyor o kadar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayat çok güzel Hatice, güzelliği bir sonu olmasındandır belki de :)

   Teşekkür ederim canım :)

   Sil
 3. Çok güzel ilk önce alıntı mı? dedim bayıldım tek kelimeyle harika kutlarım Handan.

  YanıtlayınSil
 4. Çok güzel yazmışsın.Hüzünlü ama güzel.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayat gibi olmuş o zaman, güzel ve hüzünlü :)

   Teşekkür ederim :)

   Sil
 5. baştankara, ilk defa duydum. meğerse kuşmuş.:)

  YanıtlayınSil
 6. Handan bu balkon insanı şair eder, yazar eder, aşık eder be!

  YanıtlayınSil
 7. yazar olma yolunda ilerliyorsun canım, kolay gelsin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Arada bir dökülüyor işte Özlem, keşke daha çok olsa.

   Sil
 8. ne güzel yazmışsınız, hislerinize sağlık valla..

  YanıtlayınSil
 9. o güzel yüreğine selamlar sevgiler olsun güzel kadın ..ne kadar güzel yazmışsın öyle yüreğine sağlık bayıldım ..Bu güzel yazıyı okuyunca Bir Turgut Uyar şiiri geldi aklıma ..

  Bir sonbahar, bir sabah ve bir yağmur olacak
  Toprak ve insan kokularıyla,
  Uğultulu bir sarhoşluk içinde, yıllar için
  Başımı alıp gideceğim.

  Uzak Kaderler İçin Şiirin den ..
  Turgut Uyar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir şiirmiş, teşekkür ederim Özlem :)

   Sil
 10. Duygular ne güzel dile gelmiş, emeğinize sağlık 🤗

  YanıtlayınSil
 11. Vay vay vay. Şair yanımızda mı vardı 😀 Çok güzel olmuş 😀

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Arada çıkıyor işte ortaya. Teşekkür ederim :)

   Sil
 12. Balkon nelere kadirmiş Handan Hanım😊 Çok çok güzel yazmışsınız. Bir ılık duygu akıtıyor insanın içine, bir yandan da faniliyimizi hatırlatırcasına sarsıyor. Kalbinize sağlık. ❤

  YanıtlayınSil