21 Mayıs 2018 Pazartesi

En Basitinden Ekonomiye Giriş Dersi

Efendim bugün paradan altı sıfır atılması ne gibi büyük bir ekonomik kazançtır sorusuna cevap arayacağız .

Hayır sıfırlar atılalı 13 sene falan olmuş (Olmuş mu o kadar yav, zaman ne hızlı akıyor) ama hâlâ bakın nasıl da yaptık konusu bitemedi bir türlü de oradan şey ettim.

Naçizane işletme mühendisliğinde 4 yıl lisans 2 yıl yüksek lisans yapmış, üzerine banka müfettişliği felan beş yıl da orada çalışmış (Uleeeyn, okuduğum seneler kadar da çalışmamışım ha, şimdi fark ettim) birisi olarak bu sıfırlar atıldığından beri düşünüüüp duruyorum, eee atıldı da noldu ?

Bir milyona bir lira demek dışında bir şey olduğı yok aslen canlarım  . Ki aradan geçmiş onca sene hâlâ onu da demeyen bir sürü insan var.

Şimdi benim cebimdeki para ha bir milyon olmuuuş ha bir lira. E ben onla yine bir ekmek alabildikten sonra (Onu da alamıyoduk di mi?)  ne fark etti, sorarım sizlere ?

Şimdi düşününce o arada yeni para ve bir daha yeni para (önce ytl ye geçiş sonra yine tl ye dönüş) basarken harcadığımız parayı sayarsak bir de deli gibi masrafı olmuştur bunun.

O yıllara dönüp baktığımızda dolar 1.33 TL olmuş, paramız değer kazanmışmışmış. Yine söylüyorum elimdeki para bir milyonken de aynı doları alıyordum bir lirayken de . Yine cebime geçen ekstra bir şey yok.

Yeri gelmişken şimdi dolar ne kadardı?

Heee, işte şimdi birşeyler çıkıyor ortaya. O zaman 13 lirayla 10 dolar alabiliyormuşum şimdi 45 lirayla alabiliyorum 10 doları.

Eee bana ne canım benim yurt dışına çıktığım falan yok diyen amcacığım, senin çıkmana gerek yok ki, memlekette üretilen bir şey mi var, ne yesen, içsen, alsan hepsine veriyorsun sen o doların parasını. Kaçış yok.

Ay nereden nereye, biz sıfırları atmayı anlatıyorduk.  Dolara dalmanın alemi yok. O başka bir ders olsun. Devalüasyon nedir ?

8 yorum:

 1. Insanlarin bu ne olursa olsun din kardesi olsun yeter anlayisini mantigim almiyor, ki bir kardes saltanat sürerken digeri yokluk cekiyor ������

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de anlayamıyorum Derya, hem de hiç anlayamıyorum.

   Sil
 2. Ben hala milyon diyen gruptanım. Yeni ifadelere alışamadım :-(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç kimse alışamadı zaten Şule. Eh arada bir fark olmayınca alışmanın da gereği yok ki zaten :)

   Sil
 3. :(((
  Davalüasyon nediri de ben anlatayım; şu an içinde bulunduğumuz durumdur. Üretim olmadığı için ve dolayısıyla her şeyi ithal ettiğimizden elimizdeki telefonun da yediğimiz mercimeğin de dolar yükselişi oranında zamlanmasıdır. Ekonomistler çöküş başladı der, fakat onlar ne bilir, siyasiler gelecek sene Türkiye'yi 2 kat büyütecektir. Teyzeler evlenirken çeyrek altının şimdinin onda biri fiyatında olduğunu söyleyerek hayıflanır ama cumhurbaşkanını, memleketin satıla satıla düzeltildiği halkın refah durumuyla belirler. Bir cahillik, vurdumduymazlık ve zavalılık sözkonusudur. Ve bu duruma De KuBad'ın aklı hiç mi hiç ermez.

  YanıtlaSil
 4. Hiç sorma. Neydik ne olduk ☹ Babam bankaya girdiğin zaman müfettiş olmaya bak der bana. Bakalım gelecek zamanlar neler gösterecek?😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müfettiş olmak üç sene daha ders çalışıp, sınavlara girmek demek Belle, sakın unutma :) Ama bankanın en keyif aldığım yeriydi. Hele ki ilk iki senenin stresi geçtikten sonra :)

   Sil