11 Nisan 2018 Çarşamba

Çalışkan Çarşamba

Bu haftaki çalışmamız sinema üzerine olsun istedim. Sizlere sinema terimlerinden derledim :)

Cameo Görünüm: Bir filmde insanlar tarafından çok bilinen birisinin kısa süre ile görülmesine denir.  Alfred Hitchcock cameo rollerin öncü olmuştur. 
Dolly Zoom: Film kamerasını taşıyan ve "dolly" adı verilen kaydırma arabası veya vinç ileri veya geriye doğru çekilirken kameranın bunun tersine bir optik yaklaştırma veya uzaklaştırma işlemi (zoom in veya zoom out) yapmasına "dolly zoom" adı verilir. Dolly zoom işleminde, merkezdeki obje perdede sabit kalırken önünde ve arkasındaki nesneler hızla değişen objektif açısının çarpıtmalarına uğrayarak özel görsel efektler oluştururlar.
Retrospektif: Bir yönetmen veya oyuncuyu iyi bir şekilde temsil ettiği düşünülen seçmece filmlerdir.
Sinopsis: Bir filmin ön çalışmasında ilk aşamasıdır. Hikâyeyi ilk olarak yazılı hale getirmek, genel hatlarını belirlemek için kullanılır. Ortalama olarak 1 - 3 sayfa arasında yazılır, diyaloglar yer almaz.
Ters Ninja Kanunu: Kötü adamların sayısı ne kadar fazla ise, kahramana zarar verme olasılıklarının o kadar düşük olmasını öngören bir klişedir. Teke tek savaşlar daha uzun sürer.
(Şuradan alındı)
Rabarba sinema veya televizyonda kalabalık sahnelerin çekimlerinde kalabalığı oluşturan figüranların hep bir ağızdan konuşur gibi yapıp anlamsız sesler çıkararak uğultu şeklinde bir ses efekti oluşturmasıdır. Anlaşılmayan kalabalık insan gürültüsü olarak da tarif edilebilir. Bu gürültüyü yapana rabarbacıeylemin kendisine de rabarba yapmakdenir. Bazen yanlış olarak labarba şeklinde de telafuz edilir.
SPAGHETTI WESTERN – 1960’larda pek yaygın olan bir film türü, İtalya’da küçük bütçelerle çekilen kovboy filmleriydi. Oyuncu Clint Eastwood ve yönetmen Sergio Leone bu filmlerle ün kazandılar.
DOLLY – ŞARYO, ARABA – Kaydırma planları çekmek için kullanılan, kamera ve kamera operatörünü taşıyan, raylar üzerinde veya şişme tekerleklerle zeminde hareket eden araba. Şaryocu (DOLLY GRIP) tarafından yürütülür.
(Bu bilgiler de şuradan alındı)

Bu haftalık da bu kadar, umarım sizin de hoşunuza gitmiştir bu bilgiler :)

20 yorum:

 1. günaydın Handan. Harika bir şey yaptın. bize küçük küçük draje şeklinde bilgiler sundun. Eline sağlık
  Çenebaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ancak şimdi oturabildim Çenebaz,iyi akşamlar diyeyim ben de :)

   Sil
 2. Hem de çok hoşuma gitti Handan'cığım, sinemaya olan merakımı biliyorsun zaten:))bazılarını biliyordum zaten ama ters Ninja kanunu, rabarba, Dolly zoom (zoomu biliyordum da Dolly'yi ilk kez duydum)u sayende öğrenmiş oldum. Çok teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çoğunu bilmiyormuşum Müjde, beğendiğine sevindim :)

   Sil
 3. harika bir derleme olmuş elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 4. Hiç birini de duymamıştım...
  Ay süper oluyor bunlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz beğendikçe ben de daha keyifli hazırlıyorum Sev :)

   Sil
 5. Günaydın Handan. Çalışkansın şekerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla bu hafta öyleyim Kadriye, mesaiye gider gibi filme gidip ev işlerini halledip bir de blog yazılarımdan geri kalmamaya çalışıyorum, aferim bana :)

   Sil
 6. Ters ninjaya çok güldüm yalnız, klişeleri de bir kanuna bağlamışlar bak :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya, hep çok manasız bulmuşumdur hepsi sıraya dizilir, tek tek esas adam veya kız döver onları Şebo. Gerçi Japonya'da Samuray Müzesi 'nde Japonların Moğollara bu yüzden yenildiklerini öğrendim. Adamlar gerçekten de tek tek dövüşüyorlarmış, diğerleri hurrraaa :D

   Sil
  2. Dövüşün centilmenleri diyelim o zaman onlara ;)

   Sil
  3. Heheh diyelim Şebo :)

   Sil
 7. Aaa Hiçbirini izlememişim ben :(

  YanıtlaSil
 8. Ne kadar güzel bilgiler bunlar. Çok iyi düşünmüşsün bunları paylaşmakla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmlerle içli dışlı olunca keyifli olur gibi geldi Sibel :) Beğendiğine sevindim.

   Sil
 9. Film izlemeyi ve film eleştirileri okumayı çok sevdiğim için bu bilgiler çok işime yarayacak. Emeğine sağlık :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşe yaradığına sevindim Şule, bilmediğim yeni şeyler öğrenmeyi ve öğrendikçe paylaşmayı çok seviyorum. Her çarşamba yazmaya karar verdiğimden beri daha da iyi oldu benim için, düzenli olarak bakıyorum artık.

   Bu on bir günde on bir filme gittiğimden, haftanın konusu sinema olmalı gibi geldi :D

   Sil