11 Eylül 2017 Pazartesi

Neler Neler Okumuşum

Tembellikten okuduklarımı bile yazmamışım buraya. Bu yaz fazla bir şey okumadım. Okuduklarım da hafif kitaplardı. Çok iyi geldiler. Elime aldıklarım ama bitmeyenler yığını okuduklarımdan fazla diyebilirim. Yaz okuma şenliğime yazdığım sıkı kitapların hiçbirine el sürmedim.

Neyse bardağın dolu tarafına bakalım biz :)

Birhan Keskin Ba'sıyla uzun zamandır okuduğum yeni şair olma ünvanını elde etti.

Yeni dönem şiirleri bana karışık, her şey içiçe doldurulmuş ve muallak gelse de bu şiirlerin arasında sevdiklerim oldu.Ursula K Le Guin en sevdiğim yazarlar listesinde artık sanırım. Tam benim sevdiğim gibi fantastik ve hayat üzerine , insan üzerine felsefe içeriyor. Haydarpaşa Kitap Günleri'nden beş kitabını almıştım dördünü bitirdim.


Tehanu Yerdeniz serinin dördüncü kitabı seneler önce ilk üçünü okumuş, bu sene de tekrar elime almıştım.Eğer bir insanın kuvveti sadece bir diğerinin zayıflığıysa korku içinde yaşar.. Off, seviyorum bu cümleleri :)

İkisinin kapağını çekmiş olsamda bu bir üçleme. Marifetler, Sesler ve Güçler.


Yaz ortası ile ilgili bu tanıma bayıldım.Sahi neden destanlarda ev hallerini yazmaz. Savaşlar sadece cephede değil mutfakta da veriliyor oysa aynı anda. Japonya'daki müzelerde savaş zamanı ev hallerini görüp düşündüğüm bu konu kitapta da karşıma çıktı.


Bir çok blogda görüp almıştım bu kitabı.


Zaman zaman hikâye örgüsünün içine çok fazla şey sıkıştırılmaya çalışmasından rahatsız olsam da ( tek bir öykü yerine birden fazla kısa öyküler olsa zorlama havası kalkardı sanki)  sevdim.
Geçen gün düşünmüştüm Sevgili Peygamberim demenin güzelliği ne zaman Peygamber Efendimiz'e dönüştü diye. Bence kendisine efendimiz diye hitap edilmesini asla istemezdi.
Bu da şu sıralar elimdeki kitap.


Aynı zamanda Bir Uyuyup Uyanalım'ı Korkak ve Canavar'ı ve Makbule Hanım'ın Geriye Kalan'ını okuyorum.  Kimi başucumda, kimi çantamda kimi sehpanın üzerinde beni bekliyor :)

Ah, bu arada Sarah Jio 'nun Son Kamelya'sını da bitirdim, heyecanlı ve sürükleyici bir kitaptı. 

Eveet bir saattir şu yazıyı yazmak için uğraşıyorum artık mutfağa gidip domateslerimi yerleştirmeliyim. 

Görüşmek üzere :)

22 yorum:

 1. Ursula, en sevdiğim yazarlardan. Öyle çok seviyorum ki bahsederken de eski bir dost gibi Ursula diyorum kadıncağıza. Geçenlerde bir arkadaşımla kitaplardan ve Ursula'dan konuşurken, Ursula'nın yaşını anımsayıp, "Allah uzun ömür versin de daha çok yazsın." dedim. Öyle dualarımda kendisi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dualarına içten bir Amin diyorum özlem. Daha çok yazsın bence de, her kitabını ayrı seviyorum.

   Sil
 2. Çok da tembel sayılmazsın, kendine haksızlık etme...
  Levent Üzümcü kitabı merak ettiklerimden...
  Gölge'yi ben ilk defa gördüm ve evet merak ettim bende seçtiğin bölümleri okuyunca....

  Ben diğer yazılarına bakmaya iniyorum şimdi ♥

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel kitaplar okumuşsun, Levent Üzümcü bana tanıdık geliyor aynı zamanda televizyonda oyuncu ya da sunucu muydu yoksa? Hadi kolay gelsin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyuncu Müjde, şehir tiyartoralarından abuk subuk nedenlerle atılmış, boyun eğmeyen sevdiğim bir sanatçı.

   Sil
 4. Bende 3 kitabı aynı anda okurum genelde. Bazen 5 bile olabiliyor:) Ama sen iyi okuyorsun Handan ben o kadar fırsat bulamıyorum aslında galiba youtube falan daha kolay geliyor:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuhaf bir şekilde kitap okumak video izlemekten daha kolay geliyor Kadriye, neden olduğunu çözemedim :) Bu yaz elim pek kitaba gitmedi, arada oluyor bana, sıkılıp okuyamıyorum bir süre.

   Sil
 5. Güzel kitaplar, şiirlerde öyle. Ursula'ya gelince bence de büyük yazar. Bilim kurguların, fantezi öykülerin arasına yaşam felsefesini öyle bir sıkıştırır ki hayal gücü şaşırtır okuyanları. O yaşta o denli hayal gücü ve yazma aşkı hayret doğrusu:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayran olunmayacak gibi değil Mukaddes, maşallah diyelim :)

   Sil
 6. İyi okumuşsun.Güzel kitaplar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi bakınca ben de düşündüğümden daha çok okumuş olduğumu fark ettim Mehtap :)

   Sil
 7. Hic Ursula Le Guin okumadim. Mülksüzler'e eristim nihayet, bir yakin zamanda seytanin bacagini kiracagim sanirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okunmayı bekleyen beşinci kitabı da Mülksüzler'di Evren, aynı zamanlarda okuyacağız herhalde :) (Hoş benim bitirmem gereken başlanmış beş kitap var daha :) Senin de çok seveceğini düşünüyorum, hele Balıkçıl Gözü beni yürekten vurmuştu.

   Sil
 8. Yaz için çok da kötü değil. Ben genelde yaz aylarında daha az kitap okuyorum galiba:( Kışın daha iyi okuyorum... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kışın uzun gecelerde daha güzel okunuyor Persephone. Benden de sevgiler :)

   Sil
 9. A hiç de tembel değilsiniz, bir dolu kitap, hakkınızı yemeyin.. Ben de fantastik seviyorum, bu tarz için Ursula K. Le Quin ne kadar önemli biliyorum da bir fırsat olmadı kitaplarıyla tanışmaya.. okumak istiyorum inşallah..
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hele de fantastik seviyorsan Ursula'yı okumalısın Ezgi :) Hem sürükleyici hem düşündürücü, her yazdığı güzel. Benden de sevgiler :)

   Sil
 10. Biran önce Ursula okuma isteği oluştu bende:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de Burcu, başka kitap okuyamayacağım bu gidişle.

   Sil
 11. "Hürriyet"
  Keşke tüm canlılar için de geçerli olsa.

  Okumaya ayırabildiğin zamanlar içinde seni tebrik ederim.
  Öpüldünüz hatun....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke Merih.

   Benden de kocaman öpücük :)

   Sil